Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Járványok. Háború. Pénzügyi-, gazdasági- és társadalmi válság. Mitől várhatunk megváltást?
Egymástól csak látszólag független válságok követik egymást. Klimatikus vészhelyzet – gazdasági migráció. Járványok. Háború. Pénzügyi-, gazdasági- és társadalmi válság. Az apokalipszis négy lovasa?
„A búza mérője egy dénár, három mérő árpa egy dénár legyen, de az olajat és a bort ne bántsd!”
Kitől, mitől várhatunk megváltást?
Vezetőinket évtizedek óta politikai marketing-műhelyek szakértői főzik ki számunkra. Churchill helyett Johnsson, de Gaulle helyett Macron, Reagen helyett Biden, Kohl helyett Scholtz. Keleten meg Putyin és Hszi Csin-Ping.
A pénzügyi rendszer és a piac, amelyek az elmúlt évszázadok fejlődését és növekvő jólétének kereteit adták, elérték jó működésük határait. Arra alkalmatlanok, hogy a romló környezet, a fogyó energiahordozók és alapanyagok és az ivóvíz válságát megoldják. Ehelyett új, túlélésünkhöz felesleges a környezetet tovább romboló szükségleteket támasztanak. Ételkiegészítők, energia italok fölösleges plasztikai műtétek, a fotelből irányítható okos otthonok szoftverjei biztosítják a gazdaság növekedését.
A tudomány a piac rabja. Elsősorban a legnagyobb piacé – a fegyverkezésé. Eredményei előbb rombolnak, mint hogy építhetnének. Előbb atombomba, mint nukleáris erőmű. A háború a növekedés lehetőségét kereső piacgazdaság szokásos szelepe. A természettudományok eredményeit tagadó, társadalomtudományok helyébe lépett provokatív és cinikusteóriák a társadalom békéjét támadják.
A demokrácia saját paródiájává válik. A politikai fogyasztók választását marketing műhelyek boszorkánykonyháin alakítják. Államférfiak és bölcs asszonyok helyett celebek irányítják a világot.
Az apokalipszis fehér, vörös és fekete lovasa már köztünk száguldozik és úton van a sápadt lovas is kese lován. Addig is: a bort ne bántsd!
Nyitókép: Zoetrope Studios / Collection ChristopheL via AFP